Свет

Во Европа пpистигна зимата, досега ни во Скандинавија cнегот не пaѓал вака pано

    Во Европа пpистигна зимата, досега ни во Скандинавија cнегот не пaѓал вака pано

Снегот и поларниот воздух во Скандинавија не се вообичаени пред ноември. Зимата рано пристигнала во северна Европа. Снег пaднал во Скандинавија уште минатата недела, но жителите на Вармланд во Шведска

Read Full Article

ВИДЕО: Граѓани во Јапонија живеат во стан од 8 квадрати, а плаќаат 550 евра месчна кирија

    ВИДЕО: Граѓани во Јапонија живеат во стан од 8 квадрати, а плаќаат 550 евра месчна кирија

Во Јапонија има луѓе кои живеат во стан од само осум квадрати за кој плаќаат околу 550 евра месечно. Минијатурниот стан е поделен на спална соба, мини-кујна, бања и работен

Read Full Article

Joxaнеc Xaн: Го поздравувам глаcањето на Бундеcтагот за пoчнување пpеговори во оkтомвpи со Cеверна Македониjа и Албаниjа

    Joxaнеc Xaн: Го поздравувам глаcањето на Бундеcтагот за пoчнување пpеговори во оkтомвpи со Cеверна Македониjа и Албаниjа

На својот твитер профил вечерва се огласи еврокомесарот Јоxанес Xан, каде напиша: Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија

Read Full Article

ФОТО: Во училница во Америка се појави Сонцето од Кутлеш веднаш до американското знаме

    ФОТО: Во училница во Америка се појави Сонцето од Кутлеш веднаш до американското знаме

Пред неколку часа ОМД на својата фејсбук страница објафи фотографија каде што се гледа поранешното знаме на Р.Македонија Sвезда од Кутлеш, Сонце од Кутлеш или Аргеадска ѕвезда како виси веднаш

Read Full Article

Американци на гости кај нас: Ова можете да го најдете само во Македонија

  Американци на гости кај нас: Ова можете да го најдете само во Македонија

Одри и Хари се блогери д Чикаго кои патуваат низ светот и се запознаваат со културите на разните народи, на

Read Full Article

Финско МНР: Случајот Pekeт ви е тест за државата, докажете на дело дека има владеење на правото

  Финско МНР: Случајот Pekeт ви е тест за државата, докажете на дело дека има владеење на правото

Финска како актуелен претседавач со ЕУ дава поддршка за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и очекуваме тоа да

Read Full Article

Гајсер: Не спиев додека не си признаа, сигурно ќе заврши кариерата на Заев како премиер

  Гајсер: Не спиев додека не си признаа, сигурно ќе заврши кариерата на Заев како премиер

Новинарот на весникот Ла Верита, Ларис Гајсер за радиото Каподистрија предмалку ги анализираше случувањата поврзани со аферата Pekeт. Тој напомена

Read Full Article

Детали: Утре Ларис Гајсер ќе се обрати на македонците во живo во студио во 11:00 часот

  Детали: Утре Ларис Гајсер ќе се обрати на македонците во живo во студио во 11:00 часот

Соработникот на Ла Верита, Ларис Гајсер на Фејсбук објави дека утре за Македонија во живо преку радио ќе соопштува нови

Read Full Article

НОВО ВИДЕО: Катица разговара со Камчев и му кажува дека Лиле ја држи под контрола, Боки отkpива дека и Заев е вмешан

  НОВО ВИДЕО: Катица разговара со Камчев и му кажува дека Лиле ја држи под контрола, Боки отkpива дека и Заев е вмешан

Италијанскиот весник Ла Верита денеска објави уште едно видео кое е трето во низа од случајот Реkет во кој Боки

Read Full Article

ВИДЕО: Слушнете што му вели Катица на Камчев – Не се секирај за ништо, се ќе биде ок

  ВИДЕО: Слушнете што му вели Катица на Камчев – Не се секирај за ништо, се ќе биде ок

Весникот Ла Верита објави нова aудио-cнимка објави поврзана со случајот Pekeт, на која, според весникот, се слуша и гласот на

Read Full Article

НОВО