Свет

ФОТО: Пол Погба со порака до малиот Јане Велковски

    ФОТО: Пол Погба со порака до малиот Јане Велковски

Францускиот фудбалер Пол Погба, преку Инстаграм испрати порака до 11-годишниоѕ Јане Велковски, порачувајќи дека е горд на неговиот пријател. Mалиот Јане Велковски , кој ја претставува Македонија во Њујорк на

Read Full Article

ФОТО: Се чудат туристите, во центарот на Рим купиле сендвичи и добиле огpомна сметка

    ФОТО: Се чудат туристите, во центарот на Рим купиле сендвичи и добиле огpомна сметка

Една фамилија купила три хот дог сендвичи и пијалок во центарот на Рим, но кога ја виделе сметката, малку е да се каже дека се изненадиле. Само еден хот- дог

Read Full Article

ФОТО: Дали ќе победи – Македонец е кандидат за претседател на Уругвај

    ФОТО: Дали ќе победи – Македонец е кандидат за претседател на Уругвај

На денешните избори во Уругвај имаме и наш, македонски кандидат за претседател на државата. Станува збор за Ернесто Талви, еден од најсериозните кандидати, кој секаде гордо истакнува дека татко му

Read Full Article

По блокадата Макрон доаѓа во Скопје, ќе ја посети и Тирана

    По блокадата Макрон доаѓа во Скопје, ќе ја посети и Тирана

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, следниот месец доаѓа во Скопје и Тирана да ги посети Зоран Заев и Еди Рама, пишува Exit.al. Дипломатски извор во Тирана изјави дека сè уште

Read Full Article

Борисов: Македонија според население и територија е колку Софија и каков ризик може да биде, таа е како мал европски град

  Борисов: Македонија според население и територија е колку Софија и каков ризик може да биде, таа е како мал европски град

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат

Read Full Article

ФОТО: Македонското знаме се развиори пред зградата на Европската комисија по ветото на Макрон

  ФОТО: Македонското знаме се развиори пред зградата на Европската комисија по ветото на Макрон

На јарбол пред зградата на Европската комисија денеска е истакнато македонското знаме. Дописниците објавија дека ЕК го истакнала знамето во

Read Full Article

Франција се противи за старт на преговори поради СЈО, Париз бара уште многу работа и да не се двоиме од Албанија

  Франција се противи за старт на преговори поради СЈО, Париз бара уште многу работа и да не се двоиме од Албанија

Француски дипломатски извори информираат дека една од причините зошто Париз се противи на отворањето преговори со Северна Македонија е недостатокот

Read Full Article

Датум за пpeговори cамо за Македонија, јавува Pојтеpс

  Датум за пpeговори cамо за Македонија, јавува Pојтеpс

МИА објави дека драфтот вели со оглед на постигнатиот напредок, ЕУ одлучува да започне пристапни преговори со Северна Македонија, и

Read Full Article

Скопје и Тирана треба да се тpетираат одделно за пpеговорите со ЕУ, вели Блok

  Скопје и Тирана треба да се тpетираат одделно за пpеговорите со ЕУ, вели Блok

Холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок изјави дека Скопје и Тирана треба да се третираат одделно кога станува збор

Read Full Article

ВИДЕО: Куќа стара 255 години пренесена преку река, преселбата чинела милион долари, куќата е тешка 400 тони

  ВИДЕО: Куќа стара 255 години пренесена преку река, преселбата чинела милион долари, куќата е тешка 400 тони

Куќа тешка 400 тони е пренесена преку реката Тред Ејвон од градот Истон до Квинстаун, пренесуваат американските медиуми. Куката е

Read Full Article

НОВО