Свет

Тајван најави одговор на кинеските вежби, а Кина од утре почнува нови вежби во близина на Јужна Кореја

    Тајван најави одговор на кинеските вежби, а Кина од утре почнува нови вежби во близина на Јужна Кореја

Тајванската Централна новинска агенција објави дека војс ката на Тајван ќе спроведе артилер иски вежби со бое ва мун иција во јужниот дел на округот Пингтунг во вторник и четврток

Read Full Article

Израел започна со гpaнатиpaње на појасот Газа

    Израел започна со гpaнатиpaње на појасот Газа

Израел започна да гаѓа во ени цели во Газа за кои тврдат дека се поврзани со И сла мскиот џи ад и го ликвид ирале командантот на тоа ислами сти

Read Full Article

Огромни: Два кинески носачи на авиони се ближат до Тајванскиот теснец

    Огромни: Два кинески носачи на авиони се ближат до Тајванскиот теснец

Како што јавува дописникот на Би-би-си од Тајван, Руперт Винфилд Хејс, дека, според достапните информации, два кинески носачи на авиони заедно со придружните бродови тргнале кон Тајванскиот теснец. Пекинг по

Read Full Article

Ова е само почеток: Тајван ќе се брани со бopбени авиони кој се кренати во воздух поради кинеските вежби во негова близина

    Ова е само почеток: Тајван ќе се брани со бopбени авиони кој се кренати во воздух поради кинеските вежби во негова близина

Како што јавуваат медиумите, Министерството за одбрана на Тајван ги крена своите авиони поради пробивањето на зоната за противвоздушна одбрана од страна на кинеските авиони. Тајван испратил авиони и распоредил

Read Full Article

ВИДЕО: Огромен чад над Москва, евакуирани над 1000 луѓе, гори голем магацин на онлајн продавница

  ВИДЕО: Огромен чад над Москва, евакуирани над 1000 луѓе, гори голем магацин на онлајн продавница

Како што јавуваат локалните медиуми и видеата на социјалните мрежи, во московскиот регион гори голем магацин. Снимката покажува огромен облак

Read Full Article

ВИДЕО: Кина на готовс, со голем американски авион, Ненси Пелоси слета во Тајван

  ВИДЕО: Кина на готовс, со голем американски авион, Ненси Пелоси слета во Тајван

Ненси Пелоси, Претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, слета на аеродромот во Тајпеј, Тајван, пренесува АП. Авионот полетал

Read Full Article

Браво македонци, Урсула твитна на кирилица каде напиша: Ве сакаме во ЕУ – Ви благодарам

  Браво македонци, Урсула твитна на кирилица каде напиша: Ве сакаме во ЕУ – Ви благодарам

Иднината на вашата земја е во Европската Унија, а Европа не е цела без Северна Македонија. Ве сакаме во ЕУ!

Read Full Article

ВИДЕО: Е ова се протести, народот се капи во базенот на Претседателот, а тој избегал со полиција

  ВИДЕО: Е ова се протести, народот се капи во базенот на Претседателот, а тој избегал со полиција

Ова се веќе протести, околу 100.000 луѓе излегоа на протест пред претседателската резиденција во Шри Ланка со барање првиот човек

Read Full Article

Макрон испрати писмо до македонците: Овој Договор не е совршен но ќе ве внесе во ЕУ

  Макрон испрати писмо до македонците: Овој Договор не е совршен но ќе ве внесе во ЕУ

Интегрално писмо од Емануел Макрон – Претседател на Франција: Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја.

Read Full Article

БиБиСи во базата на странските борци во Украина, има и од Македонија, Косово, Албанија

  БиБиСи во базата на странските борци во Украина, има и од Македонија, Косово, Албанија

Над 20.000 странски боppци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската аppмија од почетокот на конф ликтот во

Read Full Article
1 2 3 76

НОВО