Политика

 Breaking News

Собранието го избра Оливер Андонов за министер за внатрешни работи

    Собранието го избра Оливер Андонов за министер за внатрешни работи

Оливер Андонов е новиот министер за внатрешни работи, кој доаѓа на местото на Митко Чавков кој денеска поднесе оставка. Предлогот на Владата во Собранието вечерва беше поддржан со 65 гласови

Read Full Article

Ова е договорот кој го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии (ФОТО)

    Ова е договорот кој го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии (ФОТО)

Исполнети се сите услови за организирање на изботите на 11 декември. Ваква одлука донесоа лидерите на четирите најголеми  политички партии по седумчасовна расправа во Клубот на пратениците. Официјално се стави

Read Full Article

ПУТИН ДОАЃА ВО СКОПЈЕ – МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛИ ВЕЧЕР ВО ЕМИСИЈА!

    ПУТИН ДОАЃА ВО СКОПЈЕ – МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛИ ВЕЧЕР ВО ЕМИСИЈА!

Откако беше најавено дека Претседателот на Русија Владимир Путин ќе пристигне во Турција на 31 август 2016 година, денеска на социјалните мрежи се појавија најави дека Владимир Путин ќе ја посети

Read Full Article

Битолскиот градоначалник останува во куќен притвор

    Битолскиот градоначалник останува во куќен притвор

Битолскиот градоначалник останува во куќен притвор. Како што соопштија вчера доцна попладне од Кривичниот суд, а повикувајќи се на одлуката на Апелацискиот суд во Скопје донесена по завчерашната јавна седница,

Read Full Article

Груевски со семејството ќе летува во Турција

  Груевски со семејството ќе летува во Турција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во следните денови ќе летува со своето семејство во Република Турција. Таму ќе престојува во

Read Full Article

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

  НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

„Ја повторуваме нашата одлука од самитот во Букурешт во 2008 година, која беше повторена и на следните самити на НАТО,

Read Full Article

Бејли: Работиме за да и помогнеме на Македонија

  Бејли: Работиме за да и помогнеме на Македонија

Работиме за да и помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и ЕУ, и да ја

Read Full Article

Шарените демонстранти почнаа да тепаат граѓани

  Шарените демонстранти почнаа да тепаат граѓани

Спречени нормално да функционираат низ градот, брзајќи кој за работа, кој за училиште, се судрија со демонстрантите и настана инцидент

Read Full Article

НОВО