Политика

 Breaking News

Се огласија од СДСМ за формирањето на одговарна Влада, каде што велат дека институциите уште подобро ќе им служат на граѓаните

    Се огласија од СДСМ за формирањето на одговарна Влада, каде што велат дека институциите уште подобро ќе им служат на граѓаните

СДСМ, како предводник на коалицијата „Можеме“, со освоени најмногу пратенички места во Собранието го доби мандатот за состав на нова демократска, политичка, одговорна Влада, со институции кои уште повеќе и

Read Full Article

Се огласи Ахмети за новата влада, тој вели дека колку сме блиску, толку сме и далеку

    Се огласи Ахмети за новата влада, тој вели дека колку сме блиску, толку сме и далеку

Али Ахмети после средбата со претседателот на СДСМ, Зоран Заев изјавил за договорот дека засега не е постигнат и се надеваат дека таков договор е можен затоа што државата не

Read Full Article

ФОТО: Денес Заев се врати од одмор и веднаш се фати со работа, се сретна со амбасадорката Холштајн

    ФОТО: Денес Заев се врати од одмор и веднаш се фати со работа, се сретна со амбасадорката Холштајн

Заврши одморот на Претседателот на СДСМ Зоран Заев кој денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Анке Холштајн. На средбата се разговараше за актуелната политичка

Read Full Article

Портпаролот Арсовски со кратка изјава за Koxa, ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање ново парламентарно мнозинство

    Портпаролот Арсовски со кратка изјава за Koxa, ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање ново парламентарно мнозинство

Дека со Лазар Еленовски се крчка нова Влада со ново парламентарно мнозинство, пишуваат веќе неколку албански медиуми. Ниту потврда, ниту демант од ВМРО-ДПМНЕ по информациите во дел од медиумите на

Read Full Article

Следува формирање на Влада која ќе испорача резултати согласно волјата на граѓаните, велат од СДСМ

  Следува формирање на Влада која ќе испорача резултати согласно волјата на граѓаните, велат од СДСМ

СДСМ е подготвена да работи уште повеќе и уште подобро и го испорача резултатот кој го очекуваат граѓаните. Поддршката на

Read Full Article

Вечерва Апасиев кажа како ќе се формира Влада, има десетина сценарија, а три се најостварливи

  Вечерва Апасиев кажа како ќе се формира Влада, има десетина сценарија, а три се најостварливи

Димитар Апасиев, лидерот на Левица смета дека постојат десетина можни сценарија за постигнување парламанетарно мнозинство и формирање влада со постојните

Read Full Article

Вечерва реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Груевски веќе не е почесен претседател, ова се одлуките

  Вечерва реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Груевски веќе не е почесен претседател, ова се одлуките

Почитувани, Вечерва заседаваше Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ при што донесе две важни одлуки. Првата едногласно централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е

Read Full Article

Заев: Август ќе составиме нова влада, Мицкоски е аутсајдер, ќе коалицираме со пapтии кои се за европски концепт

  Заев: Август ќе составиме нова влада, Мицкоски е аутсајдер, ќе коалицираме со пapтии кои се за европски концепт

Заев ветува дека во август ќе биде заокружи изборниот процес и ќе бидат ставени во функција новото Собрание и новата

Read Full Article

Стевчо: Нека биде премиер aлбанeц, тука нема ништо лошо

  Стевчо: Нека биде премиер aлбанeц, тука нема ништо лошо

Според Стевчо, барањето на ДУИ е легитимно. Стевчо Јакимовски во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека нема ништо лошо

Read Full Article

Мицкоски за составувањето на новата Влада да продолжи со разговори и обиди, го овласти ИК

  Мицкоски за составувањето на новата Влада да продолжи со разговори и обиди, го овласти ИК

ИК го овласти Мицкоски да продолжи со разговори во обидот за составување на новата Влада. ВМРО-ДПМНЕ ја одржа својата редовна

Read Full Article

НОВО