Вести

 Breaking News

Конечно јавната администрација ќе се доведува во ред, ќе се крати и од пapи и од пpaва

    Конечно јавната администрација ќе се доведува во ред, ќе се крати и од пapи и од пpaва

Како што јавува СлободенПечат, Надлежни институции се задолжија да предложат нова методологија за пресметка на платите на функционерите и на вработените во јавниот сектор, со што ќе се обезбеди реално

Read Full Article

ВИДЕО: Пониски плати за администрацијата од 10 до 30% ако работат од дома, јавува Сител

    ВИДЕО: Пониски плати за администрацијата од 10 до 30% ако работат од дома, јавува Сител

Kako што јавува Сител, администрацијата ќе работи од дома за пониски плати од 10 до 30 %. Намалување на прекувремената работа за преку 20 отсто во МВР, во АНБ, како

Read Full Article

Утрово пак сирени во Украина, pakетиран Запорожје, а погодена е и термоцентрала во Виница

    Утрово пак сирени во Украина, pakетиран Запорожје, а погодена е и термоцентрала во Виница

Утрово пак: Еден ден по разорните ра кетни напа ди во Украина, утринава во Киев и во неколку други региони се огласија сирени за воздушен напад, објавија украинските медиуми, известувајќи

Read Full Article

Владата ќе дава по 3000 денари месечно и по 1500 денари месечно за пензионери со пониска пензија и социјалните категории на граѓани

    Владата ќе дава по 3000 денари месечно и по 1500 денари месечно за пензионери со пониска пензија и социјалните категории на граѓани

Со последниот ребаланс беа испланирани и сега ќе се операционализираат следниве мерки. Исплата на еднократна помош од 3.000 денари за примателите на гарантирана минимална помош, а тоа се 36.000 домаќинства

Read Full Article

Утре без електрична енергија ќе останат овие делови од Главниот град

  Утре без електрична енергија ќе останат овие делови од Главниот град

Како што јавува Макфакс, поради закажани технички зафати во мрежата, утре без електична енергија ке останат: – во време од

Read Full Article

Утре нови исклучувања, ќе останат без струја делови од неколку скопски општини

  Утре нови исклучувања, ќе останат без струја делови од неколку скопски општини

PKE – Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради

Read Full Article

Битиќи: Прашајте ги како им е кога 7 часа во денот немаат струја и треба да надополнуваат со агрегати

  Битиќи: Прашајте ги како им е кога 7 часа во денот немаат струја и треба да надополнуваат со агрегати

Фатмир Битиќи Вицепремиерот за економски прашања, во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека во Косово цената на електрична енергија

Read Full Article

Лидл сепак доаѓа во Македонија, а пpвата инвестиција ќе е во овој град, ако градоначалникот изнајде начин да понуди локација

  Лидл сепак доаѓа во Македонија, а пpвата инвестиција ќе е во овој град, ако градоначалникот изнајде начин да понуди локација

Се бараат локации за Лидл: Во моментов сме во интензивни преговори со компанијата „Лидл“ да го гради во Куманово нивниот

Read Full Article

Почнува есента: Утре три општини без струја, причината е поради тоа што ќе се поправале дефекти

  Почнува есента: Утре три општини без струја, причината е поради тоа што ќе се поправале дефекти

ЦУК – Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека: Заради

Read Full Article

Веќе ништо не се знае – Ако Владата обезбедува струја за домаќинствата, треба и за училиштата, вели Касами за ТВ 24

  Веќе ништо не се знае – Ако Владата обезбедува струја за домаќинствата, треба и за училиштата, вели Касами за ТВ 24

Да има оптимални услови децата да учат. Се работи за барање за реогранизација на школската година, два месеци да се

Read Full Article

НОВО