Економија

 Breaking News

Вреди ли денарот: Над 700 евра потребни за еден месец за едно семејство за живот во Македонија

    Вреди ли денарот: Над 700 евра потребни за еден месец за едно семејство за живот во Македонија

Како што јавува Сител, Животот станува се поскап. Синдикатот пресмета дека на 4 члено семејство во август му биле потребни над 41 илјада денари за да го истурка месецот. Ако

Read Full Article

Се огласи Регулаторна: Скопјани да не ја плаќаат последната сметка за парно, има грешка

    Се огласи Регулаторна: Скопјани да не ја плаќаат последната сметка за парно, има грешка

Марко Бислимовски, Претседателот на Регулаторна комисија за енергетика,, денеска објави дека е побарано од БЕГ да ги сторнира сметките за парно греење за скопјани за август. Наместо 15, биле поскапени

Read Full Article

Герасимовски за најавеното ново невpeме: 3атворете ги прозорците и не се движете надвор додека трае невpeмето

    Герасимовски за најавеното ново невpeме: 3атворете ги прозорците и не се движете надвор додека трае невpeмето

Службите од Општина Центар изминатото деноноќие се на терен, ги расчистуваат паднатите дрвја и гранки и на одредени локации ги санираат штетите настанати од вчерашното невреме кое го зафати Скопје,

Read Full Article

Готово: Проверете кога вашата пензија ќе биде исплатена

    Готово: Проверете кога вашата пензија ќе биде исплатена

Готово, Од 30 август ќе почне исплатата на августовските пензии. Исплатата ќе се врши во четири групи до 2 септември. Владата на денешната седница им препорача на банките преку филијалите

Read Full Article

Аирлија: Иванов избран за нов директор на Финансиска полиција

  Аирлија: Иванов избран за нов директор на Финансиска полиција

Како што јавува Телма, нов директор на Финансиската полиција е Горан Иванов, откако бил назначен на денешната седница. Иванов работи

Read Full Article

Битиќи: Ќе останат без работа ако не штедат струја, раководителите на институциите

  Битиќи: Ќе останат без работа ако не штедат струја, раководителите на институциите

Фатмир Битиќи, Вицепремиерот за економски прашања вели дека раководителите на државните институции може да ја изгубат и работата ако не

Read Full Article

Владата одлучи: Од работа се ослободуваат бремените жени како и лицата кои имаат над 60 години

  Владата одлучи: Од работа се ослободуваат бремените жени како и лицата кои имаат над 60 години

Владата на Република Северна Македонија, денеска, преку видеоконференциска интернет комуникација ја одржа 70-та седница на која, беа донесени препораките за

Read Full Article

Уште ова ни фали: Hoво зголемување на цената на лебот или ќе го нема, ако државата не им помогне на мелничарите

  Уште ова ни фали: Hoво зголемување на цената на лебот или ќе го нема, ако државата не им помогне на мелничарите

МИА: По лавината реакции во јавноста околу поскапувањето на лебот, мелничарите велат дека и сегашната цена не е доволно висока

Read Full Article

Конечно: Пониски цени на пелетите и огревното дрво со нови мерки, преку забраната за извоз и поголем број инспекциски надзори

  Конечно: Пониски цени на пелетите и огревното дрво со нови мерки, преку забраната за извоз и поголем број инспекциски надзори

Власта и надлежните преку забрана за извоз до крајот на годинава и зголемен број инспекциски надзори на продажните места се

Read Full Article

Аирлија: Од септември се зголемуваат платите за полицијата и за администрацијата вработена во МВР и тоа за 5 проценти

  Аирлија: Од септември се зголемуваат платите за полицијата и за администрацијата вработена во МВР и тоа за 5 проценти

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 65-та седница. Премиерот и министрите на почетокот на седницата со едноминутно молчење

Read Full Article

НОВО