Економија

 Breaking News

Заев од Паланка: Oбезбедуваме излез на две пристаништа, Бургас на Црното Море и Драч на Јадранското

    Заев од Паланка: Oбезбедуваме излез на две пристаништа, Бургас на Црното Море и Драч на Јадранското

Денеска премиерот Зоран Заев истакна дека патниот правец Крива Паланка – Деве Баир е најзначаен дел од Коридорот 8, бидејќи претставува најфреквентна линија во товарниот сообраќај, кон и од соседна

Read Full Article

Министерот Бочварски: Инвестираме 100 милиони евра во патишта кон Бугарија, напредуваме и со гасификацијата

    Министерот Бочварски: Инвестираме 100 милиони евра во патишта кон Бугарија, напредуваме и со гасификацијата

Министерот Благој Бочварски вели: Треба да развиваме појасни и посилни инфраструктурни проекти со Бугарија, дел од ова е и Коридорот 8. Ако зборуваме за патната инфраструктура, источниот крак од Скопје

Read Full Article

Нова мерка намалување на стапката за ДДВ, наместо сегашната 18% ќе се даночат 10% за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци

    Нова мерка намалување на стапката за ДДВ, наместо сегашната 18% ќе се даночат 10% за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци

 Една од новите мерки е – Намалување на стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци, со која овие услуги ќе се даночат со нова повластена

Read Full Article

Само овие граѓани ќе можат да вратат данок за време на продолжениот викенд на 10-11-12 октомври

    Само овие граѓани ќе можат да вратат данок за време на продолжениот викенд на 10-11-12 октомври

И на крајот, во овој пакет мерки ќе го спроведеме Викендот без ДДВ. Оваа мерка предвидува да опфати повеќе од 350.000 граѓани, корисници на апликацијата „МојДДВ“, кои за време на

Read Full Article

Заев кажа, проверете дали сте на листата, овие граѓани ќе добијат 6000 денари на платежните картички

  Заев кажа, проверете дали сте на листата, овие граѓани ќе добијат 6000 денари на платежните картички

(2) Следна мерка – Продолжуваме со платежни картички за граѓаните за поголема потрошувачка и за развој на домашните економски дејности.

Read Full Article

Paдосна вecт за пензионерите, пeнзиите ќе се исплатат пpeдвреме, eве од кога ќе започне исплатата на септемвриските пензии

  Paдосна вecт за пензионерите, пeнзиите ќе се исплатат пpeдвреме, eве од кога ќе започне исплатата на септемвриските пензии

Уште не вчерашната седница Владата донесе одлука од овој понеделник, на 28 септември 2020 година да се врши исплата на

Read Full Article

Можно ли е, македонски газда ги части одмор своите вработени и тоа во Анталија

  Можно ли е, македонски газда ги части одмор своите вработени и тоа во Анталија

Она што никој не го очекува, а посебно во нашата држава, газда на македонска фирма со околу 140 вработени, им

Read Full Article

Заев најави нова мерка за сите отпуштени работници да се вратат на работа, стимулативна ќе е мерката

  Заев најави нова мерка за сите отпуштени работници да се вратат на работа, стимулативна ќе е мерката

Нова стимулативна мерка за враќање на отпуштените работници, синоќа најави премиерот на македонската телевизија. Во гостувањето во емисијата „Отворено студио“

Read Full Article

Нема работа после 64 години, сите во пензија, а дамите ќе можат да одберат и на 62 години, вели Заев

  Нема работа после 64 години, сите во пензија, а дамите ќе можат да одберат и на 62 години, вели Заев

вечерва премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ, вели дека: Носиме одлука за задолжително пензионирање за сите вработени на 64

Read Full Article

Paдосна вecт, од утре нови цени на горивата, еве за колку денари поевтинуваат

  Paдосна вecт, од утре нови цени на горивата, еве за колку денари поевтинуваат

Денеска со paдосна вест, новата одлука на Регулаторна комисија е од ноќеска малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР

Read Full Article
1 2 3 31

НОВО