Технологија

 Breaking News

Американец со рачно изработена ракета ќе се лансира во орбитата за да докаже дека Земјата е рамна

    Американец со рачно изработена ракета ќе се лансира во орбитата за да докаже дека Земјата е рамна

Американецот Марк Хјуз, кој верува дека Земјата е рамна планира да се лансира во орбитата за да го докаже неговото тврдење. Тој ќе полета со неговата домашно направена ракета, специјално

Read Full Article

Ова е новиот кинески невидлив авион „Ј-20“ кој кинеската армија го стави во служба (Видео)

    Ова е новиот кинески невидлив авион „Ј-20“ кој кинеската армија го стави во служба (Видео)

Кина во борбена служба ја стави новата генерација невидливи ловци „Ј-20“ со надеж дека така ќе го намали јазот во однос на САД, објави Кинеското воено воздухопловство. Кинескиот претседател Шји

Read Full Article

МВР: Откриени шест интернет закани кон премиерот Зоран Заев

    МВР: Откриени шест интернет закани кон премиерот Зоран Заев

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи во изминатиот период документирал и процесуирал триесет случаи во кои, преку социјалните мрежи, на носители на државни функции

Read Full Article

ТЕСТИРАЊЕТО ЗАПОЧНА: Фејсбук ја испробува новата опција од која сите се плашат

    ТЕСТИРАЊЕТО ЗАПОЧНА: Фејсбук ја испробува новата опција од која сите се плашат

Фејсбук започна со тестирањето на “даун воут” опцијата, односно пријавување на неадекватни коментари, пишува “Tech Crunch”. Сепак, постои страв меѓу корисниците дека таа опција само му дава ветер во грб

Read Full Article

Новите Безбедносни „Ѕверови” На Руските Единици

  Новите Безбедносни „Ѕверови” На Руските Единици

Рускиот претседател, Владимир Путин лично ги прегледал оклопните возила кои ќе ги користат специјалните единици во земјата. Димитриј Песков, портпаролот

Read Full Article

Пронајдена е „атлантида во песок“? Легендарниот град, кој бил проколнат и изгубен во песочна бура!

  Пронајдена е „атлантида во песок“? Легендарниот град, кој бил проколнат и изгубен во песочна бура!

Изгубените градови се мета на голем број книги. Најпознатата помеѓу нив е Атлантида. Но Саудиска Арабија исто така има своја

Read Full Article

Тесла ќе се вози во вселената: Американски милијардер ја лансираше најсилната ракета во светот!

  Тесла ќе се вози во вселената: Американски милијардер ја лансираше најсилната ракета во светот!

Компанијата „Спејсекс“ на американскиот милијардер и иноватор Илон Маск, ја лансираше ракетата „фалкон хеви“ за која се тврди дека е

Read Full Article

Мистерија: 74 врвни експерти на НАСА загинаа за две години (ВИДЕО)

  Мистерија: 74 врвни експерти на НАСА загинаа за две години (ВИДЕО)

За период од само две години, заклучно со 2015-та, дури 74 експерти на американската вселенска агенција НАСА загинаа или починаа

Read Full Article

Стручните лица предупредуваат: Фејсбук не е за мали деца

  Стручните лица предупредуваат: Фејсбук не е за мали деца

Со отворено писмо до директорот на Фејсбук Марк Цукерберг групи стручни лица порачуваат дека создавањето апликации за деца помлади од

Read Full Article

Растот на криптовалутите предизвика хаос на пазарот за графички карти

  Растот на криптовалутите предизвика хаос на пазарот за графички карти

Последните неколку месеци IT светот е преокупиран со криптовалутите и се што е поврзано со овој поим. Речиси е неверојатно

Read Full Article

НОВО