Интервјуа

 Breaking News

Лазаров: Не ја оставам оваа Македонија!

    Лазаров: Не ја оставам оваа Македонија!

Видовме пробна верзија на „Македонија без Лазаров“ и не дај Боже наскоро да го гледаме целиот „филм“. Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по повредата на ЕП во Хратска

Read Full Article

Алаѓозовски: Ќе Формираме албански државен ансамбл во согласност со концептот за едно општество, дали ќе е секција на Танец ќе видиме

    Алаѓозовски: Ќе Формираме албански државен ансамбл во согласност со концептот за едно општество, дали ќе е секција на Танец ќе видиме

Проектот за создавање албански државен ансамбл за песни и ора ќе се реализира во наредниот период и за тоа се обезбедени пари во буџетот. Тоа е во согласност со владината

Read Full Article

Најава за нови и модерни патарини – плаќање по километар

    Најава за нови и модерни патарини – плаќање по километар

Во интервју за МИА, директорот на ЈП за државни патишта изјави дека до крајот на следната година се очекува да заврши инсталацијата на системот за електронска наплата на патна такса

Read Full Article

Заев за „Капитал“: Имаме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за спорот со името

    Заев за „Капитал“: Имаме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за спорот со името

Во денешниот  број на „Капитал“, неделникот објавува ексклузивно интервју со премиерот Зоран Заев, во кое тој зборува отворено за многу аспекти на македонските состојби. – Имаме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за спорот

Read Full Article

Груевски: Зарем некој верува дека некој споменик ќе се тргне и никогаш нема да се врати?

  Груевски: Зарем некој верува дека некој споменик ќе се тргне и никогаш нема да се врати?

Во третиот дел од интервјуто со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, можете да прочитате за рушењето на спомениците, за улогата

53 comments Read Full Article

Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент – да не го пропуштиме

  Владиката Наум: Бугарската црква да стане мајка на македонската, ова е историски момент – да не го пропуштиме

Бугарија и Република Македонија имаат заедничка религиозна историја. Бугарската православна црква има шанса да стане црква мајка на Македонската православна

31 comments Read Full Article

Ји: Македонија да се спротивстави на руското влијание и дезинформации

  Ји: Македонија да се спротивстави на руското влијание и дезинформации

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Ји смета дека е исклучително важно Македонија да се спротивстави на руското влијание. Во

Read Full Article

ВО ЖИВО НА ФЕЈСБУК: Ексклузивно интервју на Никола Груевски за ТВ НОВА

  ВО ЖИВО НА ФЕЈСБУК: Ексклузивно интервју на Никола Груевски за ТВ НОВА

Интервјуто со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ можете да го гледате и на нашата официјална Фејсбук страница во живо.

Read Full Article

Интервју со пратеничката Ане Лашкоска: Се решаваат децениски проблеми кои се од исклучително значење за Прилеп и Пелагонискиот регион

  Интервју со пратеничката Ане Лашкоска: Се решаваат децениски проблеми кои се од исклучително значење за Прилеп и Пелагонискиот регион

ДЕНЕШЕН: Истекува веќе втората година од мандатот на овој пратенички состав во Собранието на Р. Македонија. Пред изборите во 2014-та

Read Full Article

Целосното интервју на Катица Јанева за МТВ (ВИДЕО БЕЗ ЦЕНЗУРА)

  Целосното интервју на Катица Јанева за МТВ (ВИДЕО БЕЗ ЦЕНЗУРА)

Целиот материјал од снименото интервју, без никакви монтажи и корекции, до редакцијата на Република го достави анонимен извор со цел

Read Full Article

НОВО