163 нови случаи на коронавирусот, во овие градови има нови жapишта за последните 24 часа

 Breaking News

163 нови случаи на коронавирусот, во овие градови има нови жapишта за последните 24 часа

163 нови случаи на коронавирусот, во овие градови има нови жapишта за последните 24 часа
September 16
15:18 2020

Нови рекорди на коронавирусот во земјава, во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на коронавирусот што е и една од поголемите бројки овој месец.

Нови жapишта се регистрирани во градовите:

Скопје 33- Куманово 17- Дебар 3- Штип 5- Прилеп 7- Тетово 13- Струга 3- Велес 6- Битола 4- Охрид 2- Кавадарци 5- Гостивар 8- Гевгелија 3- Струмица 18- Крива Паланка 2- Радовиш 2- Кочани 11- Пробиштип 1- Демир Хисар 1- Македонски Брод 2- Валандово 2- Виница 2- Делчево 7- Свети Николе 1- Кичево 3- Ресен 2.

Поч инати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од:

Скопје 46 -Куманово 13 -Штип 7 -Прилеп 12 -Тетово 3 -Струга 2 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 4 -Кавадарци 4 -Гостивар 12 -Крива Паланка 2 -Кочани 3 -Пробиштип 2 -Македонски Брод 2 -Пехчево 2 -Берово 3 -Валандово 1 -Делчево 4 -Кратово 1 -Кичево 3 -Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на koронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 16088, бројката на оздравени пациенти е 13550, на поч инати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.

Related Articles