Што е следно, нов ckандал со Австралија Опен, на русинката и забpaнија да игра иако е вakциниpaна

 Breaking News

Што е следно, нов ckандал со Австралија Опен, на русинката и забpaнија да игра иако е вakциниpaна

Што е следно, нов ckандал со Австралија Опен, на русинката и забpaнија да игра иако е вakциниpaна
January 18
16:28 2022

Денес започна Австралија Опен, но стартот и случувањата во Мелбурн и натаму се во сенка поради речиси двонеделната сага околу Новак Ѓоковиќ.

На крајот сè заврши така што првиот тенисер на светот нема да учествува на турнирот затоа што му беше укината визата и за жал беше депор тиран, но не е тој единствениот кој имал проблеми.

Руската тенисерка Наталија Виклианцева не можела да учествува на турнирот иако е вакцин ирана, а сега ги открила и причините за тоа.

Имено, 24-годишната тенисерка не можела да учествува на Австралија опен иако е вакцин ирана со вак цината „Спутник В“, а тамошната влада донела одлука со која сега ја признава таа вакц ина.

Таквата одлука на власта, Наталија иронично ја прославила на социјалните мрежи иако е доцна за нејзино учество на турнирот.

Луѓе, имам неверојатни вести за вас. Како што можеби знаете, австралиската влада утрово ја призна вакцината Спутник В“, напишала Ната на Твитер со хаштаг ПодоброНекогашОтколкуНикогаш“.

Руската тенисерка беше меѓу првите на кои ѝ се укажаа проблеми во организацијата на гренд слемот во Мелбурн поради тоа што иако е вакцинирана не ѝ беше дозволено да учествува на истиот.

За жал, нема да учествувам на Австралија опен. Среќна сум поради нивото на тенисот кое го покажав на претходните неколку турнири и сакав да играм.

Но, „Спутник“ сè уште не е верификуван. Им посакувам среќа на сите учесници“, напишала Вихљанцева на 20 декември.

Оваа тенисерка во досегашната кариера освоила две ITF титули, додека на гренд слемовите има два пласмани во второ коло, и двата пати на Австралија опен.

Моментално се наоѓа на 151-то место на светот, додека пак во 2017 година беше најдобро пласирана, како 54-та на светот.

Related Articles