ФОТО: Русија лансира суперсонични и крстосувачки ракети од бродови во Црното и од Каспиското Море

 Breaking News

ФОТО: Русија лансира суперсонични и крстосувачки ракети од бродови во Црното и од Каспиското Море

ФОТО: Русија лансира суперсонични и крстосувачки ракети од бродови во Црното и од Каспиското Море
March 20
10:02 2022

Русите ја гаѓаа Украина со крстос увачки ракети од бродови во Црното и од Каспиското Море и лансираше суперсонични ракети од воздушниот простор на Крим, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков изјави дека цел на нападите во саботата навечер и денеска наутро е во ената инфраструктура на Украина.

Крстосувачки ракети Калибар беа лансирани од Црното Море кон фабрика во градот Нижин, која ги поправа украинските оклопни возила оштетени во бо рбите, рече Конашенков.

Русија лансираше крстосувачки ракети Калибар од Каспиското Море и суперсонични ракети Кинжал од воздушниот простор на Крим за да го уни шти складиштето за гориво што го користи украинската арм ија, додаде Конашенков.

Тоа е складиште за гориво во регионот на Николаев.

Според Министерството, униште ната цел била главниот извор на гориво за украинските окл опни возила распоредени на југот на земјата.

Русија го погоди и украинскиот во ен центар, во кој се сместени странски доброволци во регионот Житомир, 150 километри западно од Киев.

Во нападот погодени беа повеќе од 100 (украински) специјални сили и странски платеници, соопшти руското МО.

Засега нема потврда од украинска страна ниту од независни извори, пишува Слободенпечат.

Related Articles