Филипче објави: 141 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа

 Breaking News

Филипче објави: 141 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа

Филипче објави: 141 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа
August 11
15:29 2020

Министерот за Здравство, Венко Филипче ја објави статистиката за денес на неговата фејсбук страница, тој напиша:

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ко вид-19 во:

Скопје 39
Куманово 10
Штип 23
Прилеп 1
Тетово 8

Струга 6
Битола 3
Охрид 2
Гостивар 13
Крива Паланка 2

Кочани 3
Пробиштип 1
Демир Хисар 3
Македонски Брод 3
Берово 1

Виница 3
Кратово 1
Свети Николе 1
Кичево 18

Поч ината е една пациентка (51г) од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 161 оздравени пациенти од:

Скопје 60
Куманово 7
Прилеп 4
Тетово 3
Струга 15

Велес 1
Охрид 3
Кавадарци 7
Гостивар 35
Радовиш 1

Крушево 2
Пробиштип 1
Македонски Брод 1
Кратово 2

Свети Николе 13
Кичево 5
Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 117475 тестирања на ков ид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 12083, бројката на оздравени пациенти е 8248, на поч инати е 529, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3306.

Related Articles