Спемни за утре: 135 нови случаи на коронавирусот, листата на градови е следна

 Breaking News

Спемни за утре: 135 нови случаи на коронавирусот, листата на градови е следна

Спемни за утре: 135 нови случаи на коронавирусот, листата на градови е следна
July 14
16:36 2020

Како што информираат од Министерството за Здравство, Во последните 24 часа се направени 1259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 76
Куманово 6
Дебар 2
Штип 6
Прилеп 1

Тетово 13
Струга 7
Битола 3
Охрид 1
Кавадарци 1

Гостивар 10
Гевгелија 1
Македонски Брод 1
Кратово 1
Свети Николе 2

Кичево 3
Ресен 1

Поч инати се 4 лица, еден пациент од Скопје, од Тетово, од Охрид и еден пациент од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени лица.

Скопје 68
Штип 3
Прилеп 1
Тетово 15

Струга 15
Охрид 15
Гостивар 7
Крива Паланка 1

Кочани 1
Пробиштип 1
Кратово 5
Свети Николе 6
Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 79.392 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 8332, бројката на оздравени пациенти е 4468, на поч инати е 389, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3475.

Related Articles