Се огласи Филипче: Pегистрирани се 72 нови случаи на кopoнавирусот

 Breaking News

Се огласи Филипче: Pегистрирани се 72 нови случаи на кopoнавирусот

Се огласи Филипче: Pегистрирани се 72 нови случаи на кopoнавирусот
September 09
18:04 2020

Министерот за Здравство Филипче преку статус на својата страница ја напиша статистиката за денес: Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје 24
Куманово 6
Дебар 4
Штип 3
Прилеп 1

Тетово 2
Струга 9
Велес 1
Охрид 1
Кавадарци 1

Гостивар 4
Гевгелија 3
Крива Паланка 1
Радовиш 1
Кочани 3

Пробиштип 1
Берово 1
Валандово 1
Виница 1

Делчево 3
Свети Николе 1

Поч инати се 3 лица, пац иентка од Струмица (44г), пац иент од Гостивар (58г) веднаш по прием и еден пац иент од Охрид (79г).

Денеска Институтот за јавно здр авје регистрира 54 оздравен пац иент од:

Скопје 8
Куманово 7
Штип 4
Тетово 1
Струга 4

Велес 2
Битола 2
Охрид 4
Гостивар 11
Гевгелија 1

Крива Паланка 2
Кочани 1
Берово 1

Виница 1
Свети Николе 3
Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 160.180 тестирања на коронавирусот. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на koронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 15293, бројката на оздравени пациенти е 12754, на поч инати е 634, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1905.

Related Articles