Се огласи Ковачевски на прес: Ги враќаме парите назад кај граѓаните, менаџираме добро со Буџетот

 Breaking News

Се огласи Ковачевски на прес: Ги враќаме парите назад кај граѓаните, менаџираме добро со Буџетот

Се огласи Ковачевски на прес: Ги враќаме парите назад кај граѓаните, менаџираме добро со Буџетот
October 09
13:02 2022

Денеска, Нов сет мерки за справување со енергетската и ценовната криза, вреден над 350 милиони евра,

донесе Владата на денешната седница. Како што соопшти денеска премиерот Димитар Ковачевски,

со овие средства, севкупната поддршка за полесно пребродување на кризата во сите сфери досега изнесува 750 милиони евра.

Заштитата на животниот стандард на граѓаните и ликвидноста на компаниите, нагласи премиерот, остануваат приоритет.

Клучната порака денеска е дека никого нема да заборавиме и да оставиме сам да се справува со последиците од кризата.

Кризата ќе ја пребродиме сите заедно, рече Ковачевски на прес-конференција по редовната 88. владина седница.

Премиерот подвлече дека мора да има енергенси, парно и струја, но и таргетирани мерки за најранливите категории граѓани.

Повторно менаџираме добро со Буџетот и ги враќаме парите назад кај граѓаните, посебно кај најранливите категории.

Направивме длабоки консултации со експертите, работодавачите, стопанските комори и пензионерите, науката,…

Ги финализиравме мерките за поддршка на граѓаните и компаниите, но од денес уште попосветено ќе работиме за надминување на кризата.

Делуваме одлучно и преземаме мерки кои ја ублажуваат кризата, истакна Ковачевски.

Тој се осврна и на средствата обезбедени со ребалансот на Буџетот кои ќе се реализираат во следниот период.

На прес-конференцијата во Владата се присутни и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи,

министрите за економија и за финансии, Крешник Бектеши и Фатмир Бесими,

како и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска.

Related Articles