Заврши пикот: Нови 87 случаи со коронавирусот, ова е листата на градови за денес

 Breaking News

Заврши пикот: Нови 87 случаи со коронавирусот, ова е листата на градови за денес

Заврши пикот: Нови 87 случаи со коронавирусот, ова е листата на градови за денес
June 09
13:06 2020

Како што информира министерот Филипче на својата страница, во последните 24 часа се направени 987 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на коронавирусот во земјава.

Листата по градови е следна: – Скопје 41 – Куманово 12 – Штип 16 – Тетово 10 – Струга 1 – Охрид 2 – Гостивар 1 – Пробиштип 4.

На Клиниката за кардиологија поч ина пациент од Куманово на возраст од 74 години, хоспитализиран пред 2 дена и потврден позитивен на оваа клиника.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти.

По градови листата на оздравени е следна: – Скопје 1 – Прилеп 2 – Тетово 2.

Досега во земјата се направени вкупно 38014 тестирања на koронавирусот. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 80 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати на коронавирусот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3239, бројката на оздравени пациенти е 1658, на поч инати е 157, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1424.

Related Articles