Се намалува, мерките работат, само 83 нови случаи на коронавирусот од 539 тестови

 Breaking News

Се намалува, мерките работат, само 83 нови случаи на коронавирусот од 539 тестови

Се намалува, мерките работат, само 83 нови случаи на коронавирусот од 539 тестови
October 05
18:53 2020

Како што пишува Министерот Филипче, во последните 24 часа се направени 539 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 34 -Куманово 3 -Штип 6-Тетово 5 -Струга 3 -Велес 3 -Охрид 1-Гевгелија 1 -Струмица 5 -Крива Паланка 1 -Радовиш 1 -Кочани 9 -Берово 1 -Валандово 5 -Виница 1 -Делчево 4.

Поч инати се 4 лица, три пациенти од Скопје (66г., 88г. и 62г.) и еден од Тетово (73г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 146 оздравени пациенти од:

Скопје 52 -Куманово 14 -Штип 7 -Прилеп 5 -Тетово 4 -Струга 2 -Велес 3 -Битола 3 -Охрид 1 -Кавадарци 6 -Гостивар 7 -Гевгелија 3 -Струмица 7 -Крива Паланка 3 -Радовиш 2 -Кочани 12 -Македонски Брод 1 -Виница 1 -Делчево 4 -Свети Николе 5 -Кичево 4.

Досега во земјата се направени вкупно 195.541 тестирања на коронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 18873, бројката на оздравени пациенти е 15487, на поч инати е 760, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2626.

Related Articles