Понеделнички намалено, само 37 нови случаи на коронавирусот во целата држава, ова се градовите

 Breaking News

Понеделнички намалено, само 37 нови случаи на коронавирусот во целата држава, ова се градовите

Понеделнички намалено, само 37 нови случаи на коронавирусот во целата држава, ова се градовите
September 14
20:20 2020

Од Министерството за Здравство јавуваат дека Во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве општини:

Скопје 20
Куманово 3
Штип 1
Тетово 3
Струга 2

Велес 1
Охрид 2
Гостивар 2
Крива Паланка 1
Кочани 2

Поч инати се 4 лица, пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и еден од Струга (74г). Од нив тројца се поч инати во, еден вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од:

Скопје 41
Куманово 34
Штип 5
Прилеп 6
Тетово 13

Велес 1
Охрид 3
Кавадарци 1
Гостивар 6
Струмица 2

Кочани 2
Демир Хисар 1
Берово 1
Виница 4
Свети Николе 2

Кичево 8
Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 166.356 тестирања на коронавирусот. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагнос тицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 15827, бројката на оздравени пациенти е 13315, на поч инати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1860.

Related Articles