Познато: За Илинден Пендаровски останува во Скопје, а Ковачевски оди во Крушево, Џафери во Пелинце

 Breaking News

Познато: За Илинден Пендаровски останува во Скопје, а Ковачевски оди во Крушево, Џафери во Пелинце

Познато: За Илинден Пендаровски останува во Скопје, а Ковачевски оди во Крушево, Џафери во Пелинце
July 25
21:07 2022

Како што јавува Експрес, Премиерот Димитар Ковачевски за „ Август-Илинден, како што соопшти владината прес-служба,

ќе се обрати на свеченоста која што ќе се одржи на Мечкин Камен во Крушево,

а свечената програма во организација на Владата ќе започне со положување цвеќе на Мечкин Камен.

Според информациите од кабинетот на Стево Пендаровски, тој ќе го прославува Илинден на платото во Вила Водно во Скопје,

како и пред три години.

Лани, пак, Пендаровски, според распоредот, беше во Крушево, но и тогаш се обиде да внесе новина во прославата,

па не држеше говор на Мечкин Камен, туку претходно имаше видео обраќање.

На прославата во Пелинце ќе приссуствува претседателот на Собранието, Талат Џафери. ИзворЕкспрес.

Related Articles