Пиkoт со нoв pekopд е во Македонија, 1511 нови случаи на коронавирусот за 24 часа

 Breaking News

Пиkoт со нoв pekopд е во Македонија, 1511 нови случаи на коронавирусот за 24 часа

Пиkoт со нoв pekopд е во Македонија, 1511 нови случаи на коронавирусот за 24 часа
March 31
16:46 2021

Како што јавуваат предмалку од министерството за Здравство, во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на коронавирусот и тоа во градовите:

Скопје 654 -Куманово 116 -Битола 86 -Велес 68 -Прилеп 64 -Тетово 56 -Гостивар 55 -Кавадарци, Штип и Охрид по 44 -Струмица 38.

Гевгелија 35 -Кичево 25 -Неготино 22 -Кочани и Радовиш по 15 -Пробиштип 14 -Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница по 11 -Валандово 10 -Крива Паланка и Ресен по 9 -Богданци 7.

Македонска Каменица 5 -Кратово и Македонски Брод по 4 -Пехчево и Дојран по 3 -Делчево, Крушево и Демир Капија по 2 -Демир Хисар 1.

Пријавени се вкупно 32 по инат и лица:

13 од Скопје (84г,83г,77г,75г,73г,68г,66г,64г, 63г,63г,51г ,42г и 41г), по 2 пацие нти од Прилеп (79г и 68г), Куманово (70г и 61г), Гостивар (72г и 69г), Кавадарци (88г и 49г), Штип (84г и 79г), Струмица (86г и 80г) и Неготино (81г и 67г), а по еден пац иент е пријавен од Велес (70г), Охрид (79г), Струга (72г), Гевгелија (58г) и Делчево (33г).

Регистрирани се 587 оздр авени паци нти од:

Скопје 316 -Прилеп 31 -Куманово 26 -Велес 23 -Тетово 22 -Кавадарци и Битола по 18 -Гостивар 17 -Неготино 14 -Штип, Струмица и Гевгелија по 13-Крива Паланка 8 -Берово и Крушево по 6 -Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип по 5 -Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 3 -Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија по 2 -Делчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 625.255 тестирања на коронавирусот.

Вкупната бројка на КОВИијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидем ијата изнесува 130.022, бројката на оздрав ени пацие нти е 106.979, на по ина ти е 3.781, а бројот на активни случаи изнесува 19.262.

Related Articles