Пендаровски: Ако цената да влеземе во ЕУ и да кажеме дека не сме македонци, тогаш ЕУ не ни треба

 Breaking News

Пендаровски: Ако цената да влеземе во ЕУ и да кажеме дека не сме македонци, тогаш ЕУ не ни треба

Пендаровски: Ако цената да влеземе во ЕУ и да кажеме дека не сме македонци, тогаш ЕУ не ни треба
May 01
16:11 2020

Вечерва ќе се емитува Интервјуто на шефот на државата (1 мај 2020 г.) од 22 часот во емисијата 360 степени на ТВ Алсат, каде се зборува за актуелните случувања во државава.

Претседателот Стево Пендаровски вечерва гостува во емисијата 360 степени на ТВ Алсат, а една од темите на интервјуто се последните случувања во македонско-бугарските односи и нивното влијание врз преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија.

Ако цената е да не бидеме Македонци и јазикот што го зборувам, да не биде македонски јазик, тогаш не ни треба ЕУ, вели Пендаровски во интервјуто, коментирајќи ја изјавата на Бугарија приложена кон заклучоците од Советот за општи работи на ЕУ, со кои беше донесена одлука за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

Шефот на државата одговара и на прашања за најавената лидерска средба, изборите и вонредната состојба. Тема се и безбедносните закани за земјава и состојбите во Агенцијата за разузнавање. Емисијата 360 степени почнува во 22 часот на ТВ Алсат, ви препорачуваме да ја гледате.

Related Articles