Ова е само почеток: Тајван ќе се брани со бopбени авиони кој се кренати во воздух поради кинеските вежби во негова близина

 Breaking News

Ова е само почеток: Тајван ќе се брани со бopбени авиони кој се кренати во воздух поради кинеските вежби во негова близина

Ова е само почеток: Тајван ќе се брани со бopбени авиони кој се кренати во воздух поради кинеските вежби во негова близина
August 03
19:14 2022

Како што јавуваат медиумите, Министерството за одбрана на Тајван ги крена своите авиони поради пробивањето на зоната за противвоздушна одбрана од страна на кинеските авиони. Тајван испратил авиони и распоредил ракети за да се следат кинеските активности за време на в оените вежби. Тензиите се зголемија откако претседателката на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси пристигна во посета на Тајван. Пелоси не е свесна за мноштвото проблеми во својата земја и не се грижи за егзистенцијата и благосостојбата на своите сограѓани, туку прави поли тички трикови и го повторува она што со бројни факти е докажано дека е л а га на векот, напиша на Твитер портпаролката на кинеската Влада Хуа Чунјинг.

Related Articles