Нов peкорд со нови случаи на коронавирусот ја дрма Македонија, регистрирани се дури 1081 случаи и тоа во следниве градови

 Breaking News

Нов peкорд со нови случаи на коронавирусот ја дрма Македонија, регистрирани се дури 1081 случаи и тоа во следниве градови

Нов peкорд со нови случаи на коронавирусот ја дрма Македонија, регистрирани се дури 1081 случаи и тоа во следниве градови
August 18
15:26 2021

Како што јавуваат здравствените власти, во последните 24 часа се направени 6.802 тестирањa, а регистрирани се 1.081 нови случаи на коронавирусот:

Скопје – 314 • Гостивар – 187 • Тетово – 160 • Куманово – 84 • Струмица – 60 • Кичево – 47 • Охрид – 38 • Дебар – 30 • Струга – 27.

Прилеп – 25 • Битола – 20 • Штип и Ресен – по 12 • Радовиш – 11 • Велес и Кочани – по 9 • Берово и Виница – по 6 • Кратово – 5.

Кавадарци и Свети Николе – по 4 • Пробиштип – 3 • Неготино и Пехчево – по 2 • Делчево, Валандово, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 15 по ин ати лица: по 3 лица од Скопје (37г,43г и 49г), Куманово (46г,55г и 63г), Тетово (60г,65г и 79г) и Гостивар (53г,69г и 77г) и по едно лице од Струмица (52г), Струга (43г) и Кичево (77г).

Сите пријавени лица се по ин ти во болн ички услови. Регистрирани сe 91 оздрав ени пац иент од:

Скопје – 35 • Гостивар – 12 • Тетово – 9 • Кичево и Дебар – по 8 • Куманово и Струмица – по 5 • Прилеп и Радовиш – по 2 • Битола, Кавадарци, Штип, Ресен и Крива Паланка – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.079.818 тестирања на коронавирусот.

Вкупната бројка на коронавирусотдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 164.529 бројката на оздрав ени пац иенти е 151.235, на п о ин ати е 5.589, а бројот на активни случаи изнесува 7.705

Related Articles