Нов рекорд ја стpecи Македонија вечерва, 1321 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градовите

 Breaking News

Нов рекорд ја стpecи Македонија вечерва, 1321 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градовите

Нов рекорд ја стpecи Македонија вечерва, 1321 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градовите
November 11
20:59 2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ко вид-19 во:

Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12, Штип-40, Прилеп-57, Тетово-80, Струга-13, Велес-64, Битола-50, Охрид-31, Кавадарци-23, Гостивар-46, Гевгелија-22.

Струмица-15, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-8, Кочани-29, Пробиштип-6, Демир Хисар-10, Македонски Брод-2, Пехчево-5, Берово-3, Валандово-4, Виница-13, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-12, Кичево-35, Ресен-10, Неготино-24.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од: Скопје-207, Куманово-20, Штип-13, Прилеп-32, Тетово-42, Велес-11, Битола-19, Кавадарци-6, Гостивар-7, Гевгелија-13, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-4, Берово-5, Виница-4, Кратово-1, Свети Николе-7, Кичево-10, Ресен-1, Неготино-1.

Поч ина ти се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се по чина ти во болнички услови.

Вкупната бројка на ков ид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на п очин ати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975. Од вчера се регистрираат три контролни теста, а според досега завршените епидем иолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:


Скопје 18647, активни 7410
Куманово 2828, активни 738
Дебар 398, активни 87
Штип 2018, активни 443
Прилеп 1909, активни 786


Тетово 2917, активни 963
Струга 971, активни 204
Велес 1273, активни 722
Битола 1147, активни 573
Охрид 1035, активни 440


Кавадарци 777, активни 357
Гостивар 1574, активни 468
Гевгелија 518, активни 209 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)


Струмица 1257, активни 627
Крива Паланка 307, активни 98
Радовиш 321, активни 115
Крушево 57, активни 32
Кочани 933, активни 295


Пробиштип 277, активни 98
Демир Хисар 127, активни 55
Македонски Брод 120, активни 18
Пехчево 69, активни 10
Берово 261, активни 71


Валандово 126, активни 39
Виница 252, активни 125
Делчево 332, активни 174 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 105, активни 64
Свети Николе 573, активни 130


Кичево 817, активни 334
Ресен 309, активни 101
Неготино 285, активни 189 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3836 теста се преку: ИЈЗ-1165, ЦЈЗ Скопје-98, Авицена-436, Биотек-350, МАНУ -259, Жан Митрев (Филип Втори) -242, Систина со PCR метода -361, лабораторија Лаор –321, Судска медицина-20, ЦЈЗ Битола-118, Инфективна клиника-8, ГАК-0, Синлаб-159, Ремедика-35, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -242, УК Пулмологија со алергологија – 2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ков ид -19.

На Инфективната клиника примен се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 155 пациенти. На кислородна поддршка се 134 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 деца позитивни и 3 суспектни на Ков ид-19 и 27 возрасни пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 7 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 56 пациенти, на клиниката за неврологија 21 пациент, на кожната клиника 23 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 80, а во болницата во Штип се 60 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 534 позитивни и сомнителни на Ко вид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиоло шките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)


Чаир – 444
Гази Баба – 1007
Аеродром -1161
Карпош – 987
Центар – 956


Кисела Вода – 922
Ѓорче Петров – 595
Бутел – 389
Шуто Оризари – 123
Студеничани – 36


Сарај – 81
Арачиново -20
Илинден – 183
Сопиште – 57
Чучер Сандево – 65


Петровец –73
Зелениково -42
Странец – 119
Нераспределен- 150

Related Articles