Нова голема бројка ја тpecи Македонија, 1402 нови случаи на коронавирусот за 24 часа

 Breaking News

Нова голема бројка ја тpecи Македонија, 1402 нови случаи на коронавирусот за 24 часа

Нова голема бројка ја тpecи Македонија, 1402 нови случаи на коронавирусот за 24 часа
April 01
20:18 2021

Како што јавуваат од Здравство, во последните 24 часа се направени 3.978 тестирања, а регистрирани се 1.402 нови случаи на коронавирусот и тоа во:


Скопје 603
Битола 105
Куманово 84
Велес 82
Прилеп 70


Струмица 52
Охрид 46
Кавадарци 40
Штип 36
Гевгелија 32


Тетово и Гостивар по 28
Кочани 23
Кичево 21
Струга 20
Неготино 16


Ресен 14
Свети Николе 13
Радовиш и Виница по 11
Крива Паланка и Валандово по 10
Пробиштип 8


Берово и Македонски Брод по 7
Демир Капија 5
Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица по 3
Крушево, Пехчево и Богданци по 2
Дебар и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 29 п чин ати лица:

10 од Скопје (49г, 61г, 2 лица со 62г,63г,68г, 69г,72г,74г,и 76г), 3 од Битола (62г, 64г, 71г), по 2 пац енти од Прилеп (75г и 92г), Гостивар (70г и 74г), Кавадарци (50г и 62г), Штип (72г и 83г), а по еден паци ент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84г), Кочани (76г), Кичево(74г), Неготино (84г), Ресен (65г), Радовиш(58г) и Демир Хисар(80г).

Регистрирани се 761 оздра вен па циент од:


Скопје 388
Прилеп 51
Битола 45
Кавадарци 37
Гостивар 28


Тетово 27
Куманово 26

Велес 24
Штип и Неготино по 19
Гевгелија 18
Струмица 13
Ресен 9


Берово 8
Пробиштип 7
Кочани 6
Кичево, Крива Паланка и Свети Николе по 5
Радовиш и Демир Капија по 4


Валандово и Крушево по 3
Кратово, Демир Хисар и Богданци по 2
Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на коронавирусот.

Вкупната бројка на коронадијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 131.424, бројката на оздр авени пацие нти е 107.740, на по ч нати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874

Related Articles