МЕГА ГАЛЕРИЈА: Масовен протест за промени вечерва пред Влада каде се собраа илјадници граѓани

 Breaking News

МЕГА ГАЛЕРИЈА: Масовен протест за промени вечерва пред Влада каде се собраа илјадници граѓани

МЕГА ГАЛЕРИЈА: Масовен протест за промени вечерва пред Влада каде се собраа илјадници граѓани
June 18
20:20 2022

Вечерва пред Владата свој протест одржа опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение еве дек од атмосферата:

Опозициската партија подолг период инсистира на одржување избори, а во Собранието спроведува и активна блокада на активностите.

Одлуката за протестот ја донесе Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на 17-ти минатиот месец, упатувајќи критики до власта за неспособност за соочување со економската и финанансиската криза придружена со постојат пораст на цените и висок процент на инфлација, зголемување на јавниот долг, неефикасна и неодговорна дипломатија за формален почеток на пристапните преговори со ЕУ…

Лидерот на партијата Христијан Мицкоски вчера во видео обраќање по повод роденденот на партијата истакна дека го одбележуваат во знакот на промени.

Испраќам порака на обединување против лошата власт и владата која ги загорчува животите на илјадници луѓе, рече Мицкоски.

Related Articles