Латас: Дали сакате Насер Зибери да биде премиер со СДСМ или со ВМРО ДПМНЕ

 Breaking News

Латас: Дали сакате Насер Зибери да биде премиер со СДСМ или со ВМРО ДПМНЕ

Латас: Дали сакате Насер Зибери да биде премиер со СДСМ или со ВМРО ДПМНЕ
July 19
16:18 2020

Новинарот Д.П. Латас со актуелно прашање излезе денеска: Дали Мицкоски би прифатил Насер Зибери да биде премиер во влада на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ? Одговорот треба да дојде од неговите, а прашањето до вмровците е:

Дали сакате Насер Зибери да биде премиер со СДСМ или со ВМРО ДПМНЕ?! – Прашува Латас во неговата најнова колумна за Весник.ком.

Дали ДУИ ќе коалицира со ВМРО или со СДСМ? Знаејќи го Али Ахмети, искусна политичка лисица, Заев нема да има предност во преговорите.

Неговите велат, услов е Албанец да биде премиер… СДСМ прифатиле и многу поголеми отстапки за да останат на власт, зошто не би ја прифатил и таа, пишува Латас.

ВМРО ДПМНЕ со Левица и СДСМ со Беса имаат ист број пратеници, по 46, и исти шанси да добијат мандат за нова влада. Ќе пресудат албанските партии, пред се ДУИ. Бојкотот на Македонците доведе до апсурдна ситуација Албанците да имаат неверојатно голем број пратеници во Собранеито, дури 32!

Тие се сега газди на ситуацијата по избор – на Македонците. За тоа не е Мицкоски виновен, секој од нас имал избор како ќе постапи на овие избори. Бојкотирачите си го истераа инаетот, сега нека ги трпат последиците зедно со сите други. А тие ќе бидат болни.

И во Северна, и без Северна, важно е кој ќе управува со државата, кој ќе го врати правниот систем, ќе обебзеди услови за поголеми плати, пензии и вработувања, кој ќе ја намали корупцијата… Бојкотирачите на ВМРО го одбраа Заев.

Дали Мицкоски се договорил со Заев? Тука нема потреба од многу анализи. Првата изјава на Заев по избориве беше барање ВМРО ДПМНЕ да го смени Мицкоски. Со тоа, се е кажано. Заев го отвори процесот, и очекува вмровците да го довршат.

И, што сега? Кој ќе прави влада, може ли да се запре процесот на самоуништивање. Мафијашка држава не одговара никому, освен на политичката мафија.

Јас, сепак, би почекал да видам што значи пораката од Брисел. ЕУ очекува стабилна влада со широка поддршка која ќе ги спроведе агендите на ЕУ во Македонија. Во тие зборови некако се наметнува широка влада до октомври 2021.

Што се однесува до мене, ми треба одмор од ова. Се читаме во септември. Целосната верзија на колумната на Латас прочитајте ја на Весник.ком.

Related Articles