Коронавирусот не запира, нови 957 позитивни случаи во нашата земја, а има и две лица по……

 Breaking News

Коронавирусот не запира, нови 957 позитивни случаи во нашата земја, а има и две лица по……

Коронавирусот не запира, нови 957 позитивни случаи во нашата земја, а има и две лица по……
July 26
14:46 2022

Како што јавуваат Здравствените Власти, Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 2.100 тестови, а регистрирани се нови 957 случаи на коронавирусот:

Скопје – 487, Битола – 70, Кавадарци – 44, Куманово – 40, Охрид – 39, Прилеп – 36, Велес – 32, Тетово – 31,

Ресен – 22, Штип – 18, Кочани – 16, Струга – 13, Струмица и Неготино – по 12, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 10,

Крива Паланка – 8, Радовиш и Дебар – по 7, Берово, Валандово и Кратово – по 5, Крушево – 4, Пробиштип,

Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Богданци – 2, Свети Николе , Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позит ивни (957), регистрирани се 210 реинф екции.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две по ин ати лица од:

Штип (71г) и Струга (91г), двете лица се по ина ти во болн чки услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИ 19 од Мој Термин не се регистрирани по инат и лица.

Направени се 2.100 тестови преку: ИЈЗ-373, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Суд ска мед ицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–128, Жан Митрев (Филип Втори)-23, Авицена-100, Биотек-122, Систина-49, лабораторија Лаор-19, Синлаб-22, Ремедика-8, Плодност-21, Генеа-8, Никоб Лаб-86, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 873.

Досега во земјата се направени вкупно 2.110.711 тестирања на КОВИ 19.

Вкупната бројка на КОВИдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епиде мијата изнесува 324.382, бројот на оздравени пациенти е 310.377, на по инат и е 9.361, а бројот на активни случаи изнесува 4.644

Според епидемиолош ки анали зи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) Скопје      153463, Активни   2132 Куманово    17284,

Активни    218 Битола      16561, Активни    364 Прилеп      14669, Активни    213 Тетово      13865, Активни    160

Кавадарци   11209, Активни    215 Велес 10204, Активни    150 Гостивар    9815, Активни     82 Охрид 9427, Активни     247

Струмица    8329, Активни     104 Штип  8319, Активни     89 Кичево      5809, Активни     70 Кочани      5239, Активни     46

Струга      4876, Активни     95 Гевгелија   4537, Активни     56 Неготино    3844, Активни     78 Ресен 2862, Активни     73

Свети Николе      2686, Активни     17 Радовиш     2599, Активни     39 Крива Паланка     2504, Активни     46

Делчево     2014, Активни     5 Берово      1718, Активни     16 Дебар 1714, Активни     26 Валандово   1527, Активни     15 Виница      1404, Активни     3 Пробиштип   1291, Активни     6

Богданци    1041, Активни     5 Кратово     1010, Активни     18 Крушево     955, Активни      16 Демир Хисар 867, Активни      18

Македонски Брод   764, Активни      15 Демир Капија      599, Активни      0 Македонска Каменица     528, Активни      3 Пехчево     489, Активни      2 Дојран      360, Активни      2

Related Articles