Зеленски 3бecнува: Ако Кина влезе во сојуз со Русија, ќе има CBетска BOJна

 Breaking News

Зеленски 3бecнува: Ако Кина влезе во сојуз со Русија, ќе има CBетска BOJна

Зеленски 3бecнува: Ако Кина влезе во сојуз со Русија, ќе има CBетска BOJна
February 20
16:59 2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во денешното интервју за „Велт“ предупреди дека Кина не треба да ја поддржува Русија во нејзината BO јна против Украина и рече дека ако Пекинг тоа го направи – ќе доведе до светска Bo јна.

Коментарите на Зеленски дојдоа откако Кина рече дека САД не се во позиција да поставуваат барања.

Претходно, во текот на викендот, највисокиот американски дипломат го предупреди својот кинески колега да не испорачува ору

жје на Русија за потребите на нејзината BO јна против Украина.

За нас е важно Кина да не ја поддржува Руската Федерација во оваа Bo јна. Всушност, би сакал таа да е на наша страна, изјави Зеленски за германскиот весник „Велт“. –

Меѓутоа, во моментов не мислам дека тоа е можно, рече украинскиот претседател. –

Сепак, гледам можност Кина да направи прагматична проценка на она што се случува овде, додава Зеленски. –

Затоа што ако Кина влезе во сојуз со Русија, ќе има светска Bo јна и мислам дека Кина го сфаќа тоа.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во саботата го предупреди највисокиот кинески дипломат Ванг Ји за последиците доколку

Кина обезбеди материјална поддршка за руската инвазија на Украина и во интервјуто по нивниот состанок рече дека Вашингтон е загрижен дека Пекинг размислува за испорака на ору жје за Москва.

Зеленски уште изјави дека Украина и дала на молдавската претседателка Маја Санду разузнавачки информации дека Русија планира државен удар во Молдавија. –

Маја Санду никогаш не ме праша за помош, но ми се заблагодари за информацијата. Таа е целосно свесна за нашата ситуација.

Украина секогаш ќе биде подготвена да и помогне на Молдавија, додаде Зеленски за германското издание.

Кремљ денеска објави дека односите на Русија со Молдавија се многу затегнати и ги обвини молдавските лидери дека спроведуваат антируска агенда.

Тоа се случи една недела откако Кишињев соопшти дека спречил руски обид за пуч.

Related Articles