Еден повеќе од вчера, денеска нови случаи на коронавирусот има во 14 градови, вкупно 75 случаи

 Breaking News

Еден повеќе од вчера, денеска нови случаи на коронавирусот има во 14 градови, вкупно 75 случаи

Еден повеќе од вчера, денеска нови случаи на коронавирусот има во 14 градови, вкупно 75 случаи
August 04
15:14 2020

Денеска 75 нови случаи на коронавирусот, вчера беа 74, како што информираат од Министерството во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 32
Куманово 4
Штип 5
Тетово 7
Кавадарци 8

Гостивар 8
Струмица 1
Кочани 1
Пробиштип 2
Македонски Брод 2

Виница 1
Свети Николе 1
Кичево 2
Неготино 1

Поч инати се 5 лица, пациент од Скопје, два пациенти од Куманово, пациент од Гостивар и пациент од Охрид.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од:

Скопје 50
Куманово 16
Прилеп 2
Тетово 5
Струга 28

Охрид 18
Гостивар 2
Крушево 1
Кочани 1
Македонски Брод 1

Кратово 1
Свети Николе 10
Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 106877 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11202, бројката на оздравени пациенти е 7108, на поч инати е 505, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3589.

Related Articles