Еве какво време не очекува викендов, денес сончево и топло, а викендов дожд

 Breaking News

Еве какво време не очекува викендов, денес сончево и топло, а викендов дожд

Еве какво време не очекува викендов, денес сончево и топло, а викендов дожд
August 14
09:19 2020

Како што јавуваат метеоролизите, Bремето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 22, а максималната ќе достигне од 29 до 36 степени. УВ=8. Локален пороен дожд и грмежи во попладневните часови ќе има и од понеделник.

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 34 степени.

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека за време на викендот се очекува времето да биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд (над 10 л за 3 часа), засилен ветер и појава на град.

Related Articles