Доаѓа есента: Нови 144 случаи на коронавирусот, ова е листата со градови за денеска

 Breaking News

Доаѓа есента: Нови 144 случаи на коронавирусот, ова е листата со градови за денеска

Доаѓа есента: Нови 144 случаи на коронавирусот, ова е листата со градови за денеска
September 18
18:19 2020

Како доаѓа есента така и се зголемуваат новите случаи на коронавирусот, како што јавуваат од Министерството за Здравство, Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 27-Куманово 11 -Дебар 3 -Штип 5 -Прилеп 13 -Тетово 13 -Велес 4 -Битола 5 -Охрид 2 -Кавадарци 1 -Гостивар 8 -Гевгелија 2 -Струмица 15 -Крива Паланка 1 -Радовиш 8 -Крушево 2 -Кочани 13 -Македонски Брод 1 -Берово 2 -Виница 1 -Делчево 3 -Кичево 2 -Ресен 2.

Поч инати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од Кичево (56г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

Скопје 22 -Куманово 33 -Штип 2 -Прилеп 7 -Тетово 2 -Струга 1 -Битола 4-Гостивар 1 -Гевгелија 1 -Струмица 1 -Крива Паланка 3 -Радовиш 1 -Крушево 1 -Кочани 4 -Македонски Брод 1 -Берово 2 -Виница 1 -Делчево 5 -Свети Николе 2 -Кичево 3.

Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на коронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијаг ностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 16417, бројката на оздравени пациенти е 13732, на поч инати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2002.

Related Articles