Денес недела, 178 нови случаи на коронавирусот, во овие градови се регистрирани нови за последните 24 часа

 Breaking News

Денес недела, 178 нови случаи на коронавирусот, во овие градови се регистрирани нови за последните 24 часа

Денес недела, 178 нови случаи на коронавирусот, во овие градови се регистрирани нови за последните 24 часа
September 20
15:46 2020

Како за недела голема бројка денес, а се зголемува и бројот по градовите, како што јавуваат од министерството за Здравство, Во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 42-Куманово 19-Дебар 1-Штип 1-Прилеп 16-Тетово 14-Струга 5-Велес 5-Битола 4-Охрид 3-Кавадарци 1-Гостивар 11-Гевгелија 4-

Струмица 13-Крива Паланка 2-Радовиш 2-Кочани 17-Пробиштип 2-Македонски Брод 1-Валандово 3-Виница 1-Делчево 2-Свети Николе 1-Кичево 8

Поч инати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (61 и 59г), пациент од Куманово (69г) и пациентка од Штип (70г).

Денеска Институтот за јавно здр авје регистрира 71 оздравен пациент од:

Скопје 25-Куманово 11-Штип 10-Прилеп 7-Струга 5-Охрид 3-Кавадарци 1-Гостивар 1-Крива Паланка 3-Кочани 3-Пробиштип 1-Берово 1

Досега во земјата се направени вкупно 175.465 тестирања на коронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е 13863, на поч инати е 693, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2179.

Related Articles