Денес многу малку нови случаи на коронавирусот но и малку тестови, ова се бројките за денеска

 Breaking News

Денес многу малку нови случаи на коронавирусот но и малку тестови, ова се бројките за денеска

Денес многу малку нови случаи на коронавирусот но и малку тестови, ова се бројките за денеска
September 07
19:22 2020

Денес од министертвото за Здравство јавуваат дека во последните 24 часа се направени 484 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови.

Скопје 9 -Дебар 1 -Прилеп 5 -Тетово 3 -Гостивар 1 -Гевгелија 12 (странски државјани)-Струмица 1 -Радовиш 1 -Кочани 1 -Пробиштип 1-Делчево 1 -Кратово 1.

По чинати се 6 пациенти, од Скопје (73г), Струга (79г), Гостивар (55г), Крива Паланка (63г), Делчево (86г) и од Кичево (74г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 251 оздравен пациент од: -Скопје 171 -Куманово 15 -Штип 10 -Прилеп 15 -Тетово 2-Велес 6 -Битола 2 -Кавадарци 4 -Гостивар 2 -Гевгелија 2 -Пробиштип 3 -Пехчево 3 -Берово 5 -Виница 1 -Свети Николе 8 -Кичево 1 -Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 158.003 тестирања на коронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 15127, бројката на оздравени пациенти е 12486, на поч инати е 623, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2018.

Related Articles