Два белгиски бopбени авиони Ф-16 со голема суперсонична брзина ја прелетале Холандија за да го стигнат кинескиот товарен авион над Белгија

 Breaking News

Два белгиски бopбени авиони Ф-16 со голема суперсонична брзина ја прелетале Холандија за да го стигнат кинескиот товарен авион над Белгија

Два белгиски бopбени авиони Ф-16 со голема суперсонична брзина ја прелетале Холандија за да го стигнат кинескиот товарен авион над Белгија
May 18
18:08 2022

Синоќа два белгиски борбени авиони од типот Ф-16 биле подигнати поради сигнал за бо ммба во кинески товарен комерцијален авион,

јавија локалните медиуми, повикувајќи се на изјава на портпаролот на аеродромот во Лиеж.

Се прецизира дека сигналот го дал сопственикот на машината поради стравувањата дека на интернет се шират за ка нни против кинески авиони.

Белгиските власти презедоа длабинска истрага за случајот, се вели во извештаите.

Забележано е дека белгиските воздухопловни сили добиле предупредување од Холандија и ловците биле испратени во холандскиот воздушен простор.

Тие ја прелетаа Холандија со суперсонична брзина, а потоа го придружуваа Боингот 777 на „Ер Чајна Карго“,

кој слета во Лиеж без ин циденти.

Пред слетувањето, неколку хангари на аеродромот беа еваку ирани, додаде портпаролот. Извор 4њуз.мк.

Related Articles