Голема бројка: 200 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градови за денес

 Breaking News

Голема бројка: 200 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градови за денес

Голема бројка: 200 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градови за денес
August 08
16:33 2020

Се зголемува бројката на нови случаи со коронавирусот за денеска, како што јавуваат од Министерството, во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 65
Куманово 14
Дебар 6
Штип 21
Прилеп 3

Тетово 12
Струга 5
Велес 12
Битола 7
Охрид 4

Кавадарци 7
Гостивар 14
Струмица 1
Крива Паланка 1
Радовиш 4

Кочани 5
Пробиштип 3
Демир Хисар 2
Македонски Брод 4
Свети Николе 3

Кичево 6
Неготино 1

Поч инати се 4 лица, пациент од Скопје (70г.), пациент од Гостивар (58г.), пациент од Куманово (51г.) и пациент од Македонски Брод (66г.). Два пациенти се поч инати во болнички услови, два се поч инати вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 оздравени пациенти од:

Велес 2
Битола 6
Демир Хисар 1

Македонски Брод 1
Кичево 3
Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 113619 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ко вид дијагн остицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 11754, бројката на оздравени пациенти е 7622, на поч инати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3609.

Related Articles