Втор голем бран: 163 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на 17 градови за денес

 Breaking News

Втор голем бран: 163 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на 17 градови за денес

Втор голем бран: 163 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на 17 градови за денес
June 26
14:30 2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1074 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на коронавирусот во: Скопје-70, Куманово-2, Дебар-6, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-25, Струга-4, Велес-2, Битола-1, Охрид-9, Кавадарци-3, Гостивар-11, Струмица-1, Крива Паланка-2, Кочани-3, Свети Николе-4, Ресен-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени пациенти од: Скопје-6, Куманово-1, Штип-16, Прилеп-1, Тетово-9, Велес-2, Битола-1, Гостивар-2, Кочани-1, Ресен-1.

Во ГОБ „8 септември“ поч инаа три лица, пациент од Ресен (42г) хоспитализиран на 13 јуни и двајца пациенти од Скопје (71г) хоспитализиран на 15 јуни и пациентка (83г) хоспитализирана на 23 јуни.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5758, бројката на оздравени пациенти е 2206, на поч инати е 268, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3284. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 2800, активни 1862
Куманово 725, активни 269
Дебар 89, активни 37
Штип 304, активни 182
Прилеп 242, активни 21

Тетово 628, активни 371
Струга 193, активни 111
Велес 173, активни 30
Битола 45, активни 15
Охрид 140, активни 116

Кавадарци 14, активни 8
Гостивар 102, активни 61
Гевгелија 10, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
Струмица 14, активни 10
Крива Паланка 15, активни 9

Радовиш 4, активни 0
Крушево 6, активни 3
Кочани 66, активни 29
Пробиштип 14, активни 9
Демир Хисар 1, активни 0

Македонски Брод 3, активни 1
Пехчево 5, активни 2
Берово 2, активни 1
Валандово 6, активни 4
Виница 3, активни 0

Делчево 1, активни 0
Кратово 4, активни 1
Свети Николе 24, активни 22
Кичево 16, активни 12
Ресен 89, активни 85

Неготино 20, активни 9 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1074 теста се преку: ИЈЗ –476, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –104, Биотек –69, МАНУ -116, Жан Митрев (Филип Втори) -148, Судска медицина-11, Систина со PCR метода -114 и ЦЈЗ Битола-36. Досега во земјата се направени вкупно 56.809 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 94 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 5 деца позитивни и сомнителни на коронавирусот и 15 возрасни позитивни пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 144 пациенти. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се хоспитализирани 28 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 94 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Related Articles