BMPO-ДПМНЕ го подготвува тимот за пoбеда, ова се нocителите на кaндидатските лиcти

 Breaking News

BMPO-ДПМНЕ го подготвува тимот за пoбеда, ова се нocителите на кaндидатските лиcти

BMPO-ДПМНЕ го подготвува тимот за пoбеда, ова се нocителите на кaндидатските лиcти
March 10
19:30 2020

Кандидатката за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова и оперскиот пејач Игор Дурловски меѓу носителите на листи на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, официјално потврдуваат од пapтиjaта, објави Прес24.

Силјановска, која беше кандидат на пapтиjата за претседател, ќе ја предводи листата во првата изборна единица, а Дурловски ќе биде носител во 5-ката.

Генералниот секретар на пapтиjaта, Игор Јанушев ќе ја предводи листата во ЕИ 4 и ќе му биде директен противкандидат на генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски. Потпретседателот Александар Николовски, пак, ќе се соочи со претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Во ИЕ2 листата ќе ја предводи поранешниот министер за транспорт и врски, Владо Мисајловски, во ЕИ6 прва на листа ќе биде Дафина Стојановска. Претседателот на пapтиjaта, Христијан Мицкоски нема да биде кандидат за пратеник, бидејќи вели дека претендира да стане премиер, а не пратеник.

Related Articles