Викенд статистика: 152 нови случаи на коронавирусот во 21 град низ државата

 Breaking News

Викенд статистика: 152 нови случаи на коронавирусот во 21 град низ државата

Викенд статистика: 152 нови случаи на коронавирусот во 21 град низ државата
July 26
19:36 2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-15, Гевгелија-3, Струмица-4, Радовиш-1, Кочани-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени пациенти од: Скопје-23, Куманово-8, Штип-6, Тетово-10, Гостивар-10, Свети Николе-13. Нема поч инати пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10086, бројката на оздравени пациенти е 5427, на поч инати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4199.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4607, активни 1935
Куманово 987, активни 282
Дебар 193, активни 125
Штип 732, активни 380
Прилеп 322, активни 52

Тетово 992, активни 283
Струга 415, активни 206
Велес 212, активни 21
Битола 114, активни 60
Охрид 262, активни 111

Кавадарци 38, активни 21
Гостивар 372, активни 223
Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
Струмица 35, активни 24
Крива Паланка 22, активни 8

Радовиш 28, активни 23
Крушево 15, активни 9
Кочани 94, активни 24
Пробиштип 47, активни 28
Демир Хисар 24, активни 22

Македонски Брод 12, активни 8
Пехчево 6, активни 0
Берово 4, активни 1
Валандово 6, активни 0
Виница 5, активни 1

Делчево 5, активни 4 (*1 лице од ПЕ Делчево е од Македонска Каменица)
Кратово 13, активни 8
Свети Николе 216, активни 188
Кичево 120, активни 93

Ресен 143, активни 45
Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1077 теста се преку: ИЈЗ-667, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-138, Биотек-78, МАНУ -10, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Систина со PCR метода -99, Судска медицина -1, ЦЈЗ Битола-35, Инфективна клиника-3, ГАК-15.

Досега во земјата се направени вкупно 95169 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца и 8 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 40, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 271
Аеродром – 212
Бутел – 138
Гази Баба – 198
Центар – 161

Карпош – 174
Сарај – 114
Кисела Вода – 179
Ѓорче Петров – 129
Студеничани – 99

Шуто Оризари – 126
Арачиново – 34
Илинден – 26
Петровец – 23
Чучер Сандево – 11

Сопиште – 21
Зелениково- 9
Странец – 8
Нераспределен- 2

Related Articles