ВИДЕО: Голем чад, сите слетувања на аеродромот се откажани, откако се запалил објект во близина на аеродромот во Женева

 Breaking News

ВИДЕО: Голем чад, сите слетувања на аеродромот се откажани, откако се запалил објект во близина на аеродромот во Женева

ВИДЕО: Голем чад, сите слетувања на аеродромот се откажани, откако се запалил објект во близина на аеродромот во Женева
May 20
19:09 2022

Како што пренесе Слободенпечат, во објект во непосредна близина на женевскиот аеродром денеска избувна голем пожар,

откако претходно дошло со силна експл озија, поради што во прекин е авиосообраќајот, јави лондонски Дејли Мејл“.

На фотографии и видеа објавени на порталот на весникот се гледа експл озијата, огнот и густиот чад што се крева во воздух од зграда до аеродромот.

Портпаролот на вториот најфреквентен аеродром во Швајцарија, Игнас Јанера, изјави дека е запален новиот прифатен центар за азиланти, што во моментов се реконструирал.

Очевидци на настанот наведуваат дека прво слушнале силна експлозија, по што избувнал пожар.

Сите слетувања на аеродромот во Женева се откажани, додека за полетувањата поединечно одлучувале пилотите на авионите. ИзворСлободенпечат.

Related Articles