ВИДЕО: Кина на готовс, со голем американски авион, Ненси Пелоси слета во Тајван

 Breaking News

ВИДЕО: Кина на готовс, со голем американски авион, Ненси Пелоси слета во Тајван

ВИДЕО: Кина на готовс, со голем американски авион, Ненси Пелоси слета во Тајван
August 02
17:26 2022

Ненси Пелоси, Претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, слета на аеродромот во Тајпеј, Тајван, пренесува АП. Авионот полетал утрото од Куала Лумпур на исток кон Борнео на рута која го заобиколувала Јужното Кинеско Море. Бо рбени авиони на воздухопловните сили на Кинеската Народноослободителна арм ија полетаа вечерва по локално време во правец на Тајван, јавува кинеската централна телевизија. Ова го потврди и АФП. Видео:

Related Articles